Partyjne narracje na temat wyborczej porażki

Jak zmieniają się partie polityczne, które doświadczyły porażki wyborczej? Tego, na przykładzie badań partii z Polski, Belgii i Wielkiej Brytanii, można dowiedzieć się z książki „Electoral Defeat and Party Change. From Makeover to Retouching”.

Monografia jest efektem szeroko zakrojonych badań empirycznych w  partiach politycznych dotkniętych porażką wyborczą. Analizie poddaliśmy reakcję na niekorzystny wynik wyborczy ponad 70 partii z większości państw europejskich, koncentrując się na wpływie porażki  na partyjne przywództwo, ofertę programową i partyjne członkostwo. Efektem badań jakościowych przeprowadzonych w partiach belgijskich, brytyjskich i polskich, jest z kolei analiza partyjnych narracji na temat porażki. Z pogłębionych wywiadów z liderami partii, parlamentarzystami i aktywistami uzyskaliśmy oryginalny obraz opowieści (stories of defaet) konstruowanych na użytek zewnętrzny i wewnątrzpartyjny, za pomocą których partie polityczne wyjaśniają przyczyny i kontekst porażki, wskazują winnych, tłumaczą konsekwencje, jak wynik wyborów przynosi organizacji partyjnej – opowiada współautorka monografii prof. dr hab. Anna Pacześniak z Katedry Studiów Europejskich.

Oryginalność publikacji, zwłaszcza opisywany w niej subiektywny kontekst porażki wyborczej, została doceniona w międzynarodowym środowisku badaczy partii politycznych, w tym przez prof. Thomasa Poguntke z Uniwersytetu w Düsseldorfie, prof. Anjikę Gauję z Uniwersytetu w Sydney, prof. Krisa Deschouwer z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli i prof. Nicole Bolleyer z Uniwersytetu w Monachium.

Książka została opublikowana w ramach projektu NCN (OPUS) „Porażka wyborcza jako katalizator zmian w europejskich partiach politycznych” i jest jego zwieńczeniem.

okładka książki Electoral Defeat and Party Change. From Makeover to Retouching

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

logo fundusze europejskie
logo Rzeczypospolita Polska
logo unii europejskiej fundusz społeczny
NEWSLETTER