Powrotnicy, czyli kto?

To osoby, które przeprowadziły się do domku na przedmieściach, ale z czasem postanowiły go porzucić i wrócić do miasta, by zamieszkać w jednej z dzielnic blisko śródmieścia. O nich jest ta książka – opowiada socjolożka Katarzyna Kajdanek, autorka monografii „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia”.

Publikacja jest wynikiem badań jakościowych dotyczących reurbanizacji, rozumianej jako migracja powrotna z przedmieść do miast – procesu obejmującego realizację decyzji o przeprowadzce na suburbia, doświadczenie podmiejskiego zamieszkiwania, a następnie powrót do miasta. – Pomysł wydawał się ciekawy, ponieważ prowadzone dotąd w Polsce badania ruchliwości mieszkaniowej z perspektywy socjologicznej nie zwracały uwagi na zjawisko powrotów z suburbiów. Tymczasem można to potraktować jako punktowy przejaw reurbanizacji, analizowanej przez śledzenie jakościowej zmiany w sferze mieszkaniowej zachodzącej na linii przedmieścia-śródmieście    mówi dr hab. Katarzyna Kajdanek, prof. UWr z Instytutu Socjologii.

Jakie doświadczenia powrotników można poznać w książce? To zarówno początkowy zachwyt, jak i narastające rozczarowanie podmiejskim życiem. Istotne są strategie, młodych dorosłych, podmiejskich matek, ale i osób starszych, radzenia sobie z nowym trybem życia, w tym dojazdami czy ograniczeniami spontanicznych relacji społecznych, a także ekologiczną katastrofą przedmieść czy zmaganiami fizycznymi i finansowymi związanymi z utrzymaniem domu. Lektura pokazuje, jak zmiana adresu może być zmianą życiową.

Okładka książki Powrotnicy

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

logo fundusze europejskie
logo Rzeczypospolita Polska
logo unii europejskiej fundusz społeczny
NEWSLETTER