Projekt „Wolny Uniwersytet Białoruski” na UWr
Uniwersytet Wrocławski współpracuje z Fundacją Wolny Uniwersytet Białoruski nad realizacją projektu „Wolny Uniwersytet Białoruski” (WUB) w latach 2024-2025. Projekt jest wspierany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ma na celu rozwój platformy oferującej europejski poziom kształcenia podyplomowego online dla białoruskiej młodzieży, zarówno tej która mieszka w kraju, jak i Białorusinów przebywających na emigracji. Wiodącą rolę w realizacji projektu ma Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa UWr.
Obecnie trwa nabór białoruskich uczestników na kursy on-line pt. Europejski system ochrony praw człowieka, Kurs historii Białorusi XX wieku, Kurs z historii Białorusi: grudzień 1991 – listopad 1996, Polityka zagraniczna Białorusi, Droga do Unii Europejskiej, Zarządzanie projektami. Rekrutacja na kursy oraz szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie internetowej: volny-uni.eu na kanale Telegram: t.me/Volnyuniver, YouTube: @VolnyUniversytet, Instagram: nstagram.com/volny_univer.
– Naszym celem jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także tworzenie mostów międzykulturowych i wspieranie przyszłych liderów, którzy będą mieli odwagę kształtować demokratyczną przyszłość Białorusi i Europy. Wolny Uniwersytet Białoruski to przestrzeń, gdzie nauka staje się narzędziem zmiany, a współpraca – fundamentem wspólnego rozwoju – podkreśla dr Tatiana Iwanow z Instytutu Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa na Wydziale Nauk Społecznych.
Projekt „Wolny Uniwersytet Białoruski” zyskał poparcie szerokiego grona znanych przedstawicieli białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, polityków oraz osobistości kultury. Wśród nich znajdują się pierwszy przywódca niepodległej Białorusi, prof. Stanisław Szuszkiewicz, laureatka Nagrody Nobla z 2015 roku, Swietłana Aleksijewicz, a także laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2022 roku, więzień polityczny Aleś Bielacki, prezes Związku Polaków na Białorusi, była więźniarka polityczna Andżelika Borys, oraz inni. Kanclerzem Uniwersytetu jest dr Aleksander Milinkiewicz, doradca Swiatłany Cichanouskiej ds. realizacji wyboru europejskiego Białorusi, laureat Nagrody Sacharowa Parlamentu Europejskiego Za Wolność Myśli z roku 2006.
Celem „Wolnego Uniwersytetu Białoruskiego” jest przygotowanie kadr reformatorskich dla państwa białoruskiego, opierając się na doświadczeniach transformacji krajów nowych członków Unii Europejskiej oraz na potencjale uczelni wyższych w Polsce, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Francji i Estonii, korzystając jednocześnie z nowoczesnych technologii edukacyjnych.
Kształcenie studentów odbywa się na kursach e-learningowych synchronicznych, asynchronicznych i hybrydowych, łączących wykłady i spotkania offline. Głównym językiem platformy jest białoruski, ale wykorzystywane są także języki polski, angielski, francuski i rosyjski.
Udział w kursach WUB jest bezpłatny dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP oraz Komisji Europejskiej.
