Krytyczne badania nad światem pracy w czasie wielokryzysu
W dniach 16-18 października 2024 r. w Instytucie Socjologii odbyła się międzynarodowa konferencja „Społeczne granice pracy. Krytyczne badania nad światem pracy w czasie wielokryzysu”.
Udział w obradach wzięło ponad 140 osób reprezentujących 28 zagranicznych jednostek naukowych i 11 polskich oraz kilkanaście organizacji związkowych, firm i przedstawicielek i przedstawicieli instytucji publicznych, w tym m.in. NSZZ Solidarność, OPZZ Konfederacja Pracy, OZZ Inicjatywa pracownicza, Nomada, Pyszne.pl, UM Wrocław, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, czy Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu. Zagraniczni goście reprezentowali uniwersytety z Australii, Belgii, Brazylii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Irlandii, Japonii, Niemiec, ‘Portugalii, RPA, Słowacji, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii (Szkocji, Anglii, Irlandii Północnej), Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Dyskutowano o różnorodnych wyzwaniach wobec świata pracy w skali globalnej: rosnących tendencjach antydemokratycznych, wzroście autorytarnego zarządzania, nierówności na rynku pracy i pracy nieodpłatnej. Dyskusję kontynuowano w trakcie sesji tematycznych poświęconych tematyce wielokryzysu w odniesieniu m.in. do problemów i wyzwań migracji, cyfryzacji, zielonej transformacji, pracy zdalnej, a także pracy opiekuńczej i niepełnosprawności. Szczególną uwagę poświęcono relacjom pomiędzy badaniami akademickimi i światem pracy, wskazując na konieczność wspierania praktyk mających na celu przekraczanie barier pomiędzy tymi światami.
Miłym akcentem wydarzenia był jubileusz Paula Stewarta, jednego z założycieli sieci Critical Labour Studies, która współorganizowała konferencję.
Konferencja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem naszych gości i myślę, że wpisuje się dobrze w dynamiczny rozwój Instytutu Socjologii w naszym Uniwersytecie – podkreśla dr hab. Adam Mrozowicki, prof. UWr z Uniwersytetu Wrocławskiego. Dodaje: – Wsparły nas władze Uniwersytetu Wrocławskiego, w tym ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, Wydziału Nauk Społecznych i Instytutu Socjologii, w organizację aktywnie włączył się cały komitet organizacyjny i zarząd Sekcji Socjologii Pracy Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Jednak wydarzenie to nie wydarzyłoby się bez pracy całego Zakładu Socjologii Pracy i Gospodarki oraz – na ostatniej prostej – Koła Naukowego Myśli Lewicowej im. Róży Luksemburg. Wszystkim serdecznie dziękuję.

fot. Paweł Piotrowski/UWr