Relacja z konferencji „1000 lat Polski w Europie. Bilans doświadczeń i wizje przyszłości”
W dniach 23–24 czerwca 2025 r. na Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „1000 lat Polski w Europie. Bilans doświadczeń i wizje przyszłości”, zorganizowana z okazji jubileuszu 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Dwudniowe wydarzenie było okazją do interdyscyplinarnej refleksji nad miejscem Polski w Europie – w wymiarze historycznym, politycznym, społecznym i międzynarodowym.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele kilkunastu ośrodków akademickich (m.in. Uniwersytetu Wrocławskiego, UJ, SGH, UAM, AWL, WSKZ, IEŚ) administracji rządowej i samorządowej, instytucji naukowych, sieci badawczych, sektora technologii i przemysłu cyfrowego, organizacji religijnych. Program konferencji obejmował panele eksperckie oraz sesje referatowych.
W trakcie sesji inauguracyjnej pt. „Wielowymiarowe ujęcie pozycji Polski w Europie i na świecie” omawiano aktualne i przyszłe wyzwania polityki międzynarodowej, transformacji energetycznej oraz cyfryzacji. Kolejne panele poświęcono roli religii w kształtowaniu tożsamości narodowej, celom Polski w kontekście mijającej prezydencji w Radzie UE oraz wyzwaniom rozwoju samorządności i relacjom rząd–samorząd.
W ramach sesji referatowych wygłoszono kilkadziesiąt referatów w ośmiu blokach tematycznych, m.in.:
- bezpieczeństwo Polski i Europy Środkowo-Wschodniej,
- polityka europejska i relacje Polski z UE,
- zagadnienia migracji, mniejszości i tożsamości kulturowej,
- wymiary prawa,
- polityka gospodarcza i cyfrowa integracja Polski z UE,
- współpraca regionalna z sąsiadami.
Organizatorami wydarzenia były: Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa UWr oraz Instytut Studiów Europejskich UWr.
fot. Natalia Zdziarska
