Komunikacja środowiskowa w warunkach globalnych zagrożeń


Temat badawczy: „Komunikacja środowiskowa w warunkach globalnych zagrożeń”  

Okres badawczy obejmie lata 2020-2022. W tym czasie wystąpiły zagrożenia o charakterze globalnym, które przyczyniły się do zachwiania porządku i ładu międzynarodowego i „wtłoczyły” w globalny dyskurs treści tzw. „pump-valves” (Entman & Usher, 2018), które mogły istotnie oddziaływać na postrzeganie problematyki zmian klimatycznych i działania aktorów politycznych podejmowane przed 2020.

Naukowcy podejmą próbę odpowiedzi na pytanie, jak pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie wpłynęły na komunikowanie o kwestiach środowiskowych i klimatycznych? Czy był (jest) to czas zintensyfikowanych działań międzynarodowych na rzecz zielonej transformacji czy też ich zaniechania?

Zespół badawczy będzie diagnozować:

– jakie tematy i problemy związane z kryzysem klimatycznym były poruszane przez aktorów politycznych, media, jak i celebrytów;

– czy w komunikowaniu środowiskowym badanych podmiotów eksponowano kwestie bezpieczeństwa, a jeśli tak, to jakiego typu;

– czy przekazy medialne i działalność analizowanych aktorów politycznych (m.in. UE, NATO, ONZ, Federacja Rosyjska) wspierają głos nauki, czy też przyczyniają się do jego zakłócenia;

– jaka jest rola naukowców zajmujących się zmianami klimatu, jak postrzegają siebie jako źródło informacji i na jakie bariery i ograniczenia natrafiają.

Osią analizy będą treści publikowane w internecie anglojęzycznym oraz rosyjskojęzycznej części internetu (tzw. RuNecie).

Projekt obejmuje prace w zakresie czterech dyscyplin naukowych: nauk o polityce i administracji (badanie procesów upolitycznienia zagadnień środowiskowych), nauk o komunikacji społecznej i mediach (badanie przekazów medialnych), nauk o bezpieczeństwie (analiza przekazów medialnych i działań aktorów politycznych pod kątem występowania zagadnień związanych z bezpieczeństwem informacyjnym i bezpieczeństwem ekologicznym) i socjologii (ze szczególnym uwzględnieniem socjologii nauki – badanie aktywności naukowców).

Zespół tworzą prof. dr hab. Marcelina Zuber z Instytutu Socjologii, dr Julia Trzcińska z Instytutu Politologii i mgr Otylia Bieniek ze Szkoły Doktorskiej UWr (Doktoranckie Kolegium Nauk o Bezpieczeństwie). Kierownikiem projektu został dr Bartłomiej Łódzki z Instytutu Studiów Międzynarodowych.

studia

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

logo fundusze europejskie
logo Rzeczypospolita Polska
logo unii europejskiej fundusz społeczny
NEWSLETTER