Młodzież w Polsce wobec klientelizmu i wartości demokratycznych


Temat badawczy: Temat badawczy: „Młodzież w Polsce wobec klientelizmu i wartości demokratycznych”

Celem tematu badawczego jest analiza stosunku młodzieży w Polsce do praktyk klientelistycznych. Zrozumienie postaw młodzieży licealnej (maturzyści) w tym zakresie pozwoli odpowiedzieć na pytanie dotyczące cech socjodemograficznych oraz postaw części polskiego społeczeństwa, którą można określić mianem sincere (szczerej). Będzie to też okazja zbadania osób, które wkrótce po raz pierwszy w życiu zagłosują w wyborach.

Pytania badawcze brzmią następująco:  

–  czy poziom zadowolenia z funkcjonowania demokracji w Polsce wśród młodzieży licealnej ma wpływ na postrzeganie praktyk klientelistycznych? 

– czy poziom wykształcenia oraz wiedza na temat procesów politycznych oraz konsekwencji decyzji wyborczych ma wpływ na stosunek do praktyk klientelistycznych?  

– czy stosunek do praktyk klientelistycznych jest związany z określonym wzorem konsumpcji mediów? 

– czy wysoki poziom kapitału społecznego wśród młodych ludzi przekłada się na ich stosunek do praktyk klientelistycznych?  

Zaprezentowane powyżej pytania implikują sformułowanie czterech, nawiązujących do nich hipotez:  

H1: Osoby zadowolone z funkcjonowania demokracji są mniej skłonne do akceptacji praktyk klientelistycznych; 

H2: Osoby dysponujące rozleglejszą wiedzą na temat procesów politycznych są mniej skłonne do akceptacji praktyk klientelistycznych; 

H3: Konsumenci mediów publicznych w Polsce są bardziej skłonni do akceptowania praktyk klientelistycznych;  

H4: Osoby zaangażowane w niezarobkową działalność na rzecz otoczenia (lokalnego czy w ramach wspólnot, do których przynależą) są mniej skłonne do akceptacji praktyk klientelistycznych. 

Zespół chce zweryfikować hipotezy przeprowadzając badania sondażowe na reprezentatywnej grupie uczniów w wieku 18-19 lat w województwach lubuskim oraz podkarpackim. Wybór tych województw jest uwarunkowany zróżnicowaniem preferencji elektoratu obu regionów – województwo podkarpackie jest zamieszkiwane przez względnie największą liczbę zwolenników Prawa i Sprawiedliwości (PiS), a województwo lubuskie należy do tych regionów, w których przedstawiciele Platformy Obywatelskiej (PO) uzyskują relatywnie wyższe poparcie niż w województwach na wschodzie Polski.  

Zespół tworzą: dr hab. Piotr Sula – kierownik projektu, dr Kamil Błaszczyński, dr Michał Kuś (Instytut Politologii) oraz dr Grzegorz Kozdraś (Instytut Socjologii). Zakres tematyczny niniejszego projektu badawczego wykracza poza ramy teoretyczne i metodologiczne jednej dyscypliny. Stąd też zespół badawczy składa się z osób reprezentujących dyscypliny: nauki o polityce i administracji, nauki socjologiczne oraz nauki o komunikacji społecznej i mediach.

studia

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

logo fundusze europejskie
logo Rzeczypospolita Polska
logo unii europejskiej fundusz społeczny
NEWSLETTER