Rezonans, rezyliencja, rekonfiguracja. Strategie ruchów społecznych w Polsce po 2015


Temat badawczy: „Rezonans, rezyliencja, rekonfiguracja. Strategie ruchów społecznych w Polsce po 2015”

Temat badawczy będzie analizować działania i strategie ruchów społecznych w obliczu zmian zachodzących w ich otoczeniu. Ruchy pełnią funkcję rezonansową, formując się i działając w reakcji na zachodzące zmiany. Są to zarówno reakcje na zmiany w otoczeniu globalnym, jak i zmiany w otoczeniu krajowym i lokalnym. Część zmian jest dla niektórych ruchów niekorzystna, co wymusza uruchomienie zasobów rezyliencji w celu zapewnienia przetrwania ruchu lub organizacji ruchu. Zarówno niekorzystne zmiany, jak i pojawienie się nowych możliwości wymaga od ruchów rekonfiguracji ich strategii.

Odwołując się do koncepcji Bruno Latoura, zespół będzie analizować ruchy społeczne uwzględniając ich zróżnicowane kategorie: ruchy skoncentrowane na prawach człowieka, (np. ruchy na rzecz mniejszości społecznych), równowadze między człowiekiem naturą (np. ruchy ekologiczne) oraz technologiami – maszyną (np. ruchy negacjonistyczne). 

Temat badawczy obejmie monitoring mediów i publikacji związanych z wybranymi ruchami, analizę struktury możliwości politycznych, a także wywiady z przedstawicielami wybranych organizacji ruchów społecznych. Zebrane dane będą prezentowane na konferencjach naukowych, publikowane w czasopismach naukowych, a także posłużą do opracowania raportu z praktycznymi rekomendacjami dla organizacji ruchów społecznych.

Temat badawczy będzie realizowany w okresie 2022-2023.

Do zespołu interdyscyplinarnego należą: dr hab. Marzena Cichosz (IP), dr Katarzyna Kobielska (IP), dr Alicja Lisowska (IP), dr Bartłomiej Łódzki (ISM), dr Iwona Macek (IP), dr Małgorzata Madej (IP), dr hab. Magdalena Mikołajczyk (IP) , dr Jacek Pluta (IS), dr hab. Elżbieta Szyszlak, prof. UWr (ISM). 

studia

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

logo fundusze europejskie
logo Rzeczypospolita Polska
logo unii europejskiej fundusz społeczny
NEWSLETTER