Aktualności

Konkurs na stanowisko post-doc w Katedrze Jeana Monneta
Zapraszamy do aplikowania na stanowisko adiunkta badawczego (post-doctoral researcher) w projekcie „The domestic politics of EU actions against democratic backsliding (DEUDEM)” kierowanym przez prof. UWr Aleksandrę Maatsch. Projekt, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (NCN), jest częścią wspólnego projektu Weave z partnerami z Niemiec (Brema) i Austrii (Salzburg). Projekt analizuje, w jaki sposób czynniki krajowe – stanowiska partii i opinia publiczna – wpływają na zdolność Unii Europejskiej do skutecznego przeciwdziałania osłabianiu
demokracji (democratic backsliding).
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie:
https://sites.google.com/view/deudem
Pełne ogłoszenie konkursowe:
https://hr.uwr.edu.pl/adiunkt-post-doc-w-katedrze-jeana-monneta-w-ramach-projektu-ncn/
Z radością informujemy, iż na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego będzie realizowany grant badawczy WEAVE UNISONO we współpracy trójstronnej pomiędzy niemiecką agencją DFG, austriacką FWF oraz polską agencją NCN.
Kierownikami projektu badawczego, zatytułowanego „The Domestic Politics of EU Action against Democratic Backsliding”, są prof. Michael Blauberger (Uniwersytet Paris Lodron w Salzburgu), prof. Aleksandra Maatsch (Uniwersytet Wrocławski) oraz prof. Arndt Wonka (Uniwersytet w Bremie).
Łączny budżet projektu to 3,5 miliona PLN, okres trwania projektu obejmuje trzy lata. W ramach projektu rozpisane zostaną konkursy na trzy stanowiska (na okres 3 lat) dla badaczy po doktoracie.
Jest to drugi projekt Weave Unisono aktualnie realizowany na Wydziale Nauk Społecznych i pierwszy Weave Unisono we współpracy trójstronnej.
Link informacja NCN https://ncn.gov.pl/aktualnosci/2025-02-04-badania-nad-przeciwdzialaniem-oslabieniu-demokracji-weave-unisono
Aleksandra Maatsch wzięła udział w Pariser Platz Dialogue zorganizowanym przez Jacques Delors Centre i Hertie School w Berlinie, 28-29 listopada 2024
W tym roku Pariser Platz Dialogue (28-29 listopada, Berlin) był gospodarzem ekscytujących debat na temat agendy europejskiej, w których wzięli udział goście z Francji i Niemiec, ale także z innych krajów europejskich. Aleksandra Maatsch wzięła udział w dyskusji na temat odporności demokracji w czasach niepewności z min. Benjaminem Haddadem i min. Anną Lührmann, moderowanej przez Nadię Pantel (Der Spiegel).

Katedra Jeana Monneta zaprasza na konferencję naukową poświęconą cyfryzacji parlamentów, która odbędzie się 9 kwietnia 2025 roku. Abstrakty w języku angielskim można przesyłać do 10 stycznia 2025r. Konferencja jest organizowana w ramach Jean Monnet Network “Cyfryzacja i E-zarządzanie w Unii Europejskiej“, w skład którego wchodzi Katedra Jeana Monneta na Wydziale Nauk Społecznych. Szczegółowe informacje w załączonym dokumencie.
Z przyjemnością informujemy, że specjalny numer czasopisma Internet of Things zatytułowany „E-governance and the European Union: Agenda for Implementation” został opublikowany online. Można uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem poniższego linku:
https://www.sciencedirect.com/special-issue/10MQ9G3LGDX
To wydanie specjalne zostało zredagowane przez Davida Ramiro Troitino, z udziałem kilku członków naszej sieci ENDE, w tym Aleksandry Maatsch, Celso Cancela-Outeda, Ondreja Hamuľáka, Mateja Rek, Viktorii Mazur, a także zewnętrznych współpracowników. Poniżej poszczególne artykuły:
- „E-governance and the European Union: Agenda for Implementation”
David Ramiro Troitiño - „Parliamentary Adjustment During a Crisis: Interplay of Digitalization and Domestic Context Factors”
Aleksandra Maatsch - „The EU’s AI Act: A Framework for Collaborative Governance”
Celso Cancela-Outeda - „Personal Autonomy and Human Corporeality: What Protects the Right to Personal Integrity?”
Lusine Vardanyan, Ondrej Hamuľák, Hovsep Kocharyan - „European Citizenship and Digitalization: A New Roadmap for Interconnection”
Tea Golob, Mateja Rek, Matej Makarovič - „E-governance and Integration in the European Union”
David Ramiro Troitiño, Viktoria Mazur, Tanel Kerikmäe
Wszystkich zainteresowanych aktywnością Jean Monnet Network ENDE “Digitalizacja i e-zarządzanie w Unii Europejskiej” zapraszamy na stronę internetową projektu: http://proxectoende.webs9.uvigo.es/
Aleksandra Maatsch, Anna Pacześniak i Tomasz Woźniakowski wzięli udział w konferencji Council of European Studies, Lyon 4-6 lipca 2024, i zaprezentowali następujące prace:
- Return to the Rule of Law: Choosing between “Slow and Clean” versus “Quick and Dirty” Transition Path (Aleksandra Maatsch)
- The Marriage of anti-Germanism and anti-EUism in the Narrative of Law and Justice Party: Consequences and Challenges for Democracy in Poland (Anna Paczesniak)
- Exploring the Patterns of Parliamentary Scrutiny of European Economic Governance – a Comparative Analysis of Selected Countries (Tomasz Woźniakowski & Michał Przychodzki)

W ramach konferencji Tomasz Woźniakowski zorganizował także debatę nad swoją monografią “Fiscal Union: Economic Integration in Europe and United States” opublikowaną przez Oxford University Press.
Prof. Karolina Borońska-Hryniewiecka otrzymała status “permanent research associate” na CESSP Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne (czerwiec 2024).
- W maju 2024 Karolina Borońska-Hryniewiecka została wybrana wiceprzewodniczącą Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich, https://ptse.eu/
- Aleksandra Maatsch wzięła udział w spotkaniu networkowym Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). W spotkaniu udział wzięło ponad 50 stypendystów DAAD z Dolnego Śląska (4.6.2024).

- Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył prof. Annie Pacześniak nominację profesorską (10.06.2024).
- Anna Pacześniak o wyniku wyborów do PE w Gazecie Wyborczej
- Anna Pacześniak o wyniku wyborów do PE w wnp.pl
- Profesor Anna Pacześniak w rozmowie w ECHO24 mówiła o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Rozmowa dostępna poniżej:
Prof. Pacześniak o wyborach do PE. „Ważna jest frekwencja” – Echo24.tv
- Aleksandra Maatsch o wyniku wyborów do EP w EURO FAKTY TVP Poznań
https://poznan.tvp.pl/76382107/euro-fakty
- Karolina Borońska-Hryniewiecka komentarz w TVP World na temat sytuacji we Francji po wyborach do PE
- Karolina Borońska-Hryniewiecka o wyborach do PE w TVP World
- Karolina Borońska-Hryniewiecka o niskiej frekwencji w Polsce TVP3 Wrocław
https://wroclaw.tvp.pl/78001262/karolina-boronskahryniewiecka-10062024
- Karolina Borońska-Hryniewiecka w TVN24 Program “Tak jest” o wyborach do PE
https://tvn24.pl/go/programy,7/tak-jest-odcinki,10840/odcinek-3938,S00E3938,1370178
- Karolina Borońska-Hryniewiecka wTOKFM o wyborach do PE
- Jak (z powodzeniem) przygotować wniosek OPUS i SONATA do NCN?

- Konferencja: Gra o wysoką stawkę. Wybory do Parlamentu Europejskiego w czasach multikryzysu (7-8 maja 2024, Wrocław)
Katedra Jeana Monneta, we współpracy z regionalnym przedstawicielstwem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, zorganizowała konferencję zatytułowaną „Gra o wysoką stawkę: wybory do Parlamentu Europejskiego w czasach multikryzysu” (7 i 8 maja). Konferencja odbyła się na Wydziale Nauk Społecznych (7 maja) oraz w Domu Europy, gdzie mieści się regionalne przedstawicielstwo Parlamentu Europejskiego (8 maja). Konferencja składała się z paneli dyskusyjnych dotyczących aktualnych wyzwań stojących przed Unią Europejską w kontekście wyborów do PE. Pierwszy panel, w języku polskim, dotyczył zbliżających się wyborów do PE w polskim kontekście:


Drugi dzień konferencji otworzył wykład Pana Stephena Clarka, dyrektora biur regionalnych PE, który mówił na temat obrony demokracji w kontekście wyborów do PE

Kolejny panel dotyczył przyszłości demokracji w Europie oraz reform instytucjonalych w UE

W przedostatnim panelu udział wzięli nasi studenci, którzy rozmawiali o udziale młodych ludzi w wyborach do PE

W ostatnim panelu naszej konferencji udział wzięli uczniowie szkół średnich, Jakub Juszczak, Miłosz Krupa, Adam Pierzchała oraz Mateusch Ślepecki. Uczoniowie rozważali argumenty za i przeciw obniżeniu wieku uprawniającego do głosowania z 18 do 16 lat. Dyskusję prowadziła studentka, Pani Oliwia Niedobecka.
- Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024: Debata z Kandydatami
Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego były tematem debaty przedwyborczej (7 maja) zorganizowanej i sfinansowanej przez Katedrę Jeana Monneta na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W organizacji wydarzenia partnerami były dwa koła naukowe, Projekt Europa oraz Koło Interdyscyplinarnych Działań Europejskich. Naszymi goścmi byli: Pan Bogdan Zdrojewski (Platforma Obywatelska/PPE, nr 1 na liście na Dolnym Śląsku), Pani Anna Zalewska (Prawo i Sprawiedliwość/ECR, nr 1 na liście na Dolnym Śląsku), Pani Anna Bryłka (Konfederacja, nr 1 na liście w Wielkopolsce), Pan Krzysztof Śmiszek (Lewica/S&D, nr 1 na liście na Dolnym Śląsku) oraz Pani Róża Thun (Polska2050/Renew, nr 1 na liście na Dolnym Śląsku).
Ideą przewodnią było aktywne zaangażowanie naszych studentów w debatę. Debatę poprowadziło zatem dwóch studentów, pytania zadawane kandydatom do PE pochodziły także od studentów naszej uczelni, a nie pracowników naukowych.

Debata była promowana zarówno online w mediach społecznościowych ale i w budynkach uniwersytetu (plakaty). Do promocji wykorzystano także krótki film, w którym studenci zachęcają do udziału w debacie i wyborach do PE:
DEBATA #PrzyszłośćEuropy – zapowiedź (youtube.com)
Cała debata jest dostępna online:
Debata Przedwyborcza 2024 – #PrzyszłośćEuropy (youtube.com)
Otwarcie debaty przez studentów oraz Aleksandrę Maatsch:



Kandydaci do PE oraz studenci i moderatorzy (Marianna Bartłomiejus-Samołyk i Jakub Sławiski):

„Zdjęcie rodzinne” kandydatów do PE, zespołu Katedry Jeana Monneta oraz studentów:
Debata cieszyła się dużym zainteresowaniem. W auli było obecnych około 500 osób, drugie tyle śledziło debatę online:

Relacje z debaty są w zarówno w regionalnych czasopismach jak i telewizji:
Fakty: 07.05.2024 – 18:30 (tvp.pl)
- Aleksandra Maatsch zaprezentowała artykuł „Powrót do praworządności: perpsektywa gołębi i jastrzębi” w ramach warsztatu badawczego projektu pt. Struktura instytucjonalna na rzecz przestrzegania praworządności w Unii Europejskiej, CSIC, Madryt, 12.04.2024.

- Anna Pacześniak i Aleksandra Maatsch wzięły udział w spotkaniu Networku Jean Monnet ENDE, Valladolid 8-9 kwietnia 2024.

- Aleksandra Maatsch wygłosiła wykład gościnny na uniwersytecie Luiss Guido Carli pt. „Powrót do Praworządności: Perspektywa Gołębi i Jastrzębi” (21.03.2024)

https://zoom.us/j/92632551036?pwd=eW5XdnhjeDhmTkJlelRxMkp0T2Jpdz09
https://redemo.eu/wp-content/uploads/2023/12/MEETING-INTERCULTURAL-BRUSSELS-2-1.pdf
Campaining in the EU: Immersive Week on Pre-Election Political Communication, exchange programme for our students, 10-17 May 2024, Brussels. Further information below:
https://bit.ly/conference-day-1
https://redemo.eu/wp-content/uploads/2023/10/VrLN1dmD-HLG-report_The-radicality-of-sunlight.pdf
https://redemo.eu/wp-content/uploads/2023/10/Invitation_-JM-seminar-10-November.pdf
https://redemo.eu/wp-content/uploads/2023/10/Call-for-papers-workshop-December-7-8.pdf